گندم ارتباط بیماری مطالعه مبتلا شدن

گندم: ارتباط بیماری مطالعه مبتلا شدن رژیم غذایی مواد غذایی اخبار پزشکی

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری نقدی بر فیلم «بمب» ساخته پیمان معادی

نایب رییس انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی کشور عزیزمان ایران در یادداشتی به نقاط ضعف و قوت فیلم «بمب» ساخته پیمان معادی پرداخت.

نقدی بر فیلم «بمب» ساخته پیمان معادی

نقدی بر فیلم «بمب» ساخته پیمان معادی

عبارات مهم : سیستم

نایب رییس انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی کشور عزیزمان ایران در یادداشتی به نقاط ضعف و قوت فیلم «بمب» ساخته پیمان معادی پرداخت.

به گزارش مهر، جعفر گودرزی نایب رییس انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی کشور عزیزمان ایران و نویسنده و منتقد سینما در یادداشتی به فیلم سینمایی «بمب» به کارگردانی پیمان معادی پرداخته است.

در متن این یادداشت آمده است: «موضوع بمباران شهرها در دهه ۶٠ و فضای ملتهبی که در آن دوران بر مردم و سیستم آموزشی و مدارس گذشت با چاشنی علاقه در دومین فیلم پیمان معادی به تصویر کشیده شده است است.

فضای نوستالژی و کمتر دیده شده است دهه ۶۰ در آثار تصویری که در فیلم «بمب» دیده و حس می شود و تاکید بر این نوستالژی هم در فیلم به خوبی مشهود است ولی متاسفانه این حس و دغدغه فقط در مطرح کردن عنوان احساس می شود ولی در نوع گزینش صحنه و لباس و روابط آدم ها وجود ندارد.

اما چیزی که به وضوح می توان در متن فیلم حس کرد نمایش روزمرگی های ما و پرسشها فی ما بین در روابط جامعه پرسوتفاهم در تعاملات فردی، خانوادگی و اجتماعی افراد منتها در یک اتمسفری نوستالژیک در برشی از دهه ۶۰ است و در انتها تاکید بر عنصر علاقه و درک متقابل به مثابه قدرتمندترین مولفه ای که در بحرانی ترین موقعیت ها همه چیز را عوض کردن می دهد و اینکه نگاه باعشق حتی یک نوجوان می تواند زندگی در حال فروپاشی معلم را دگرگون کند و علاقه خفته آنها را از زیر خروارها خاک بیرون بکشد؛ کاری که دخترک نوجوان با معلم زبان خود با بازی لیلا حاتمی کرد.

نکته دیگر فیلم، اشاره بر لزوم گفتگو در جامعه و خانواده است و این فقدان گفتگو است که بسیاری از خانواده ها را به ورطه جدایی و نابودی می کشاند ولی متاسفانه روی این عنوان هم تمرکز ندارد و در میان خرده داستانک ها و موقعیت های کوچک و ریز ولی بسیار، گم شده است است.

شخصیت های فیلم بدون شناسنامه اند و از آنها چیز زیادی نمی دانیم و به همین علت کمتر باورپذیر هستند.

نمی دانم معادی به چه علت خواسته اغراق در سیستم آموزشی را که با واقعیت آن دوران تناسبی ندارد نشان دهد و روی این عنوان تاکید هم دارد یا در آن دهه وجود سربازان در خیابان و کنار سنگرهایی که زده شده است چه معنا و مفهومی دارد در صورتی که اصلا اینگونه نبوده است.

معادی بر خشن بودن آن شرایط صحه هم گذاشته و دیوارهای مدرسه روش نو را پر از شعارهای فوت بر آمریکا و شوروی و اسراییل و …کرده و تنها در بخشی از دیوار مدرسه شعار بنی آدم اعضای یکدیگرند را جای داده است آن هم کمرنگ و رنگ و رو رفته و هنگامی که علاقه متبلور می شود همه جا رنگ سپیدی می گیرد مثل صحنه ای که ناظم با بازی پیمان معادی نامه باعشق پسرک به دخترک را جلوی دیواری که دیگر شعاری رویش نیست و سفید مطلق است از جیبش در می آورد و مشغول خواندن می شود.

در آخر با همه مواردی که عنوان شد «بمب» ارزش یکبار دیدن را دارد.»

نقدی بر فیلم «بمب» ساخته پیمان معادی

واژه های کلیدی: سیستم | آموزشی | سینمایی | پیمان معادی | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs